NASK wziął udział w konferencji podsumowującej wyniki prac dotyczących rozwoju sieci i usług teleinformatycznych następnej generacji (NGN),
które prowadzone były w ramach Projektu Badawczego Zamawianego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego PBZ G018/T02/2007.
Podczas seminarium „Usługi i sieci teleinformatyczne następnej generacji – aspekty techniczne,
aplikacyjne i rynkowe” wykonawcy zaprezentowali także praktyczne rezultaty projektu - prototypy nowatorskich rozwiązań w dziedzinie telekomunikacji.
@@@reklama@@@
Projekt realizowany jest przez wiodące instytucje naukowo-badawcze z całej Polski – uczelnie i instytuty prowadzące badania w dziedzinie sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.
Koordynatorem całości jest Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy.
Projekt rozpoczął się na początku 2008 r.,
a jego zakończenie przewidziane jest na 30 grudnia 2010 r.
NASK,
jako współwykonawca projektu,
bierze aktywny udział w realizacji dwóch jego zadań dotyczących modeli wymiany handlowej na rynku zasobów transportowych sieci i zarządzania ruchem w sieciach – sieć IP QoS.
Prace prowadzone w ramach projektu dotyczą zagadnień rozwoju sieci i usług teleinformatycznych następnej generacji tj.
technologii,
aplikacji i aspektów rynkowych.
Ich celem jest przygotowanie narzędzi i procedur pozwalających na wdrażanie rozwiązań potrzebnych dla rozwoju państwa i samorządności oraz mających szanse stać się konkurencyjnymi na rynku.
W szczególności uwaga badaczy koncentruje się na identyfikacji i konstruktywnej analizie kierunków ewolucji architektur sieciowych i protokołów stanowiących podstawę działania sieci NGN oraz metodyce ich projektowania.
Jak informuje prof.
Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz,
Dyrektor ds.
Naukowych w NASK,
zakres prac jest bardzo szeroki,
od opracowania nowych mechanizmów sterowania ruchem,
technologii i narzędzi do implementacji szeroko rozumianych usług multimedialnych,
środków technicznych wspomagających wdrażanie produktów i usług z zakresu systemów bezprzewodowych i mobilnych oraz ich bezpieczeństwa,
metod projektowania zasięgów pojedynczych nadajników i sieci nadajników z modulacją cyfrową DRM oraz sieci bezprzewodowych w rzeczywistym środowisku elektromagnetycznym,
po opracowanie innowacyjnych mechanizmów obrotu towarowego na rynku zasobów transportowych sieci telekomunikacyjnych,
a w szczególności w formie aukcji i giełd.
źródło: NASK
@@@zbvt@@@
|